Leather leggings – Reiss // Knit – Moss // Blazer – H&M (old) // Bag – Balenciaga // Slip-ons – H&M (old)
Endelig får jeg vist mine læderleggings frem. Og nu har jeg ellers fablet så meget om dem. Jeg går tit i dem, og kombinationen med en strik eller sweatshirt er en personlig favorit. Derudover lever jeg ret meget i min blazer for tiden (jeg har stadig ikke fundet blazerEN, så dette er en gammel sag fra H&M, der har fået en revival.. It does the job, men er jo ikke den klassiker i god kvalitet, som jeg drømmer om) – den fungerer godt som overgangsjakke i disse tider, hvor vejret ikke kan bestemme sig for om det er det ene eller det andet.
Den her tid på året er min yndlingstid – rent outfit mæssigt.. Jeg trives altså lidt bedre i lange bukser, strik, læder og lag end så meget andet… Så hurra for efteråret – også selvom det blæser og regner lidt. Det er nu sådan en fin årstid:)
Finally an outfit-post with my much loved leather leggings from Reiss! They’re a wardrobe fave and I wear them all the time – especially now, where the weather’s a little more layer-appropriate. I love to pair them with big knits or sweatshirts and my blazer, which I’m currently living in. A perfect in-between-seasons jacket if you ask me:)
Indlægget indeholder adlinks // This post contains affiliate links
Jeg tænker også, at jeg burde have et par, men jeg synes bare de er så grimt dyre i forhold til, at jeg jo ikke ved, om jeg kommer til at bruge dem
Haha, det er rigtigt… Det er en dyr fornøjelse! Jeg har dog ikke fortrudt mine et sekund og min erfaring er, at de fleste bliver glade for dem:)
Kan du ikke starte med sådan nogle her – de er ikke så dyre? 🙂
https://www.envii.dk/shop/leather/prag-leather-6076/black/
(altså alt er jo relativt)
Normalt er jeg faktisk ikke fan af læderleggins eller lignende, men når de bliver “blødt op” af en varm strik, så hjælper det på det. Så virker det ikke så hårdt på en eller anden måde. Strikken ser virkelig også rar ud! Har en eller anden ide om at mohair kradser mere, men det må komme an på en prøve.
Åhhh gid jeg havde et par læderleggings 🙂